W opisach ofert nieruchomości może pojawić się słowo loggia. Jednak loggia to nie to samo co balkon i pojęć tych nie powinno używać się zamiennie. Pomieszczenia te różnią się od siebie, a różnica jest wyrazista. Różni je bowiem istotny szczegół.
Loggia, czyli wnęka
Mianem loggii określamy wnękę budynku, która jest na zewnątrz, a jednocześnie „nie wychodzi” poza elewację budynku. Wnęka jest otwarta z jednej strony (może być też zabudowana), a od mieszkania oddzielona jest drzwiami i oknami. Loggia to pomieszczenie, które łatwiej i efektywniej zaaranżować, ze względu na to, że posiada boczne ściany. Może być po prostu miejscem wypoczynku, a w domu jednorodzinnym pełnić funkcję oranżerii, czy mini ogrodu.
Balkon poza elewacją
Balkon wystaje już poza ściany zewnętrzne budynku. Najczęściej z trzech stron otoczony jest balustradą. Jego powierzchnia zazwyczaj bywa mniejsza niż powierzchnia loggii, a ekspozycyjny charakter tego pomieszczenia stwarza trudności w takim zaadaptowaniu, by dać użytkownikom jak najwięcej prywatności. Balkon może być zamknięty z dwóch stron i, mimo że wystaje poza bryłę budynku, możliwości aranżacyjnych jest już więcej.
Wady i zalety
Niewątpliwą zaletą loggii jest powierzchnia, zabudowanie, które sprzyja prywatności. Minusem może być jednak…brak światła. Szczególnie dokuczliwy, gdy loggia znajduje się od strony północnej. W takim przypadku wygrywa balkon, który pozwoli na większe doświetlenie pomieszczeń wewnętrznych mieszkania. W przypadku kupna nieruchomości warto uwzględnić także to zewnętrzne pomieszczenie, bo zarówno balkon jak i loggia przestały już być graciarnią, miejscem, gdzie suszymy pranie. Stały się strefą relaksu i codziennego wypoczynku…